07. Alice in Tara Minunilor / Alice in Lumea Oglinzii Lewis Carroll |
Titlu: 07. Alice in Tara Minunilor / Alice in Lumea Oglinzii
Autor: Lewis Carroll
Colecţie:
Număr de pagini: 288
Stand alaturi de sora ei pe o banca, Alice zareste un iepure cu ceas pe care il urmareste pana ajunge intr-o vizuina. De acolo, trece intr-o sala cu o masa pe care sa afla o cheita; aceasta deschide o usa care da intr-o gradina superba. Din pacate, fetita este prea mare pentru a incapea pe usita. Peste putin timpinsa, ea da de o sticluta. Dupa ce-i bea continutul, zglobia copila se micsoreaza si, in acest fel, patrunderea ei in gradina devine posibila. De bucurie, Alice uita cheia pe masa, ceea ce va face ca fata sa treaca prin fel de fel de peripetii amuzante si sa vina in contact cu personaje, pe cat de ciudate, pe atat de distractive pentru cititorii de toate varstele.
De-a lungul povestii, protagonista isi modifica dimensiunile in functie de diverse situatii. De altfel, aceste micsorari si mariri repetate prin care trece fetita nu sunt decat un artificiu de care autorul se foloseste pentru a satiriza societatea vremurilor sale. Aparent scrisa doar pentru copii, Alice in tara minunilor este o savuroasa satira sociala, dar si o sursa fascinanta de umor si buna dispozitie.

|
 |
(cartea „07. Alice in Tara Minunilor / Alice in Lumea Oglinzii” de Lewis Carroll a apărut în librărie la data de 30 noiembrie, 2011) |
 |
|
|
Cărţi din aceeaşi colecţie:
|